MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Frisörstol 5806061
nr 580 6061
Frisörstol
Barnmodell, Funkis
måndag 27 april 2009
kl 18:22:35
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal